B típusú tanítási gyakorlat
A képzéssel párhuzamosan, iskolában vezetőtanár irányításával végzett csoportos pedagógiai és önálló tanítási gyakorlat a tanulók nevelésével, oktatásával és az adott tanárszakhoz tartozó szaktárgyakkal kapcsolatos tanári munka szakos órákon, osztályfőnöki órán, nem szakos órákon történő megfigyelése, elemzése, továbbá legalább 15 önállóan megtartott óra, foglalkozás. A gyakorlat időtartama 60 óra.
A gyakorlatra való jelentkezés menete
- A hallgató a NEPTUN rendszerből kinyomtatott tárgylistát (TANULMÁNYOK FÜL > LECKEKÖNYV > TELJESÍTÉSI LAP NYOMTATÁSA) feltölti az erre a célra létrehozott e-learning felületre, amiről a Neptun rendszeren keresztül fog értesítést kapni
- Didaktika
- Pedagógiai folyamat 1.
- Pedagógiai folyamat 2.
- Szakmódszertani tárgyak (4-4 tárgy szakonként) https://tanarkepzes.unideb.hu/hu/osztatlan-tanarkepzes
- A gyakorlat keresztfélévben is megkezdhető, a tavaszi félévre való jelentkezés legkésőbb február elejéig történik.
A gyakorlat menete
- Az általános iskolai tanárképzésben a 7. félévben, a középiskolai tanárképzésben a 9. félévben teljesítendő. A gyakorlat a kis óraszámú tantárgyak figyelembevételével szeptember közepétől november végéig tart.
- Az általános iskolai tanárképzésben a 8. félévben, a középiskolai tanárképzésben a 10. félévben teljesítendő második tanári szaknak megfelelő gyakorlatra a hallgató januárban jelentkezik (amiről értesítést szintén Neptun rendszeren keresztül kap majd) a Tanárképzési Központban. A gyakorlat a kis óraszámú tantárgyak figyelembevételével február közepétől április végéig tart.
- Egy félévben mindkét szakhoz kapcsolódó tanítási gyakorlat nem teljesíthető.
- A tanítási gyakorlatokat a hallgató a DE Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolájában, a DE Balásházy János Gyakorló Középiskolája és Kollégiumában és a Debreceni Egyetem partneriskoláiban teljesíti.
- A gyakorlat kezdetén a vezetőtanár részletes időbeosztást készít a gyakorlat egész menetére vonatkozóan.
- A gyakorlat 15 önállóan megtartott órát, melynek teljesítése kötelező, és azt követő megbeszélést, valamint hospitálást (45 óra) tartalmaz. A hallgató a megtartott és a hospitált órákról hospitálási naplót vezet, melynek hitelességét a vezetőtanár igazolja.
- A vezetőtanár jelen van a jelölt önállóan megtartott óráin.
- Az utolsó önállóan megtartott óra zárótanításnak minősül, melyre az egyetemi szaktanácsadó és a szakmódszertanos oktató meghívást kap(hat), de a hallgató már a 10. megtartott óra után végezhet zárótanítást. A zárótanítás után a vezetőtanár irányításával egyéb foglalkozásokba (pl. szakkör) is bekapcsolódhat.
- Az egész gyakorlat és a zárótanítás figyelembe vételével a vezetőtanár szöveges értékelést készít és érdemjegyet ad. Az érdemjegyet a Tanárképzési Központ írja be a Neptunba.
- A zárótanítási óraterv és a zárótanításról készült jegyzőkönyv, valamint a tanítási gyakorlatról készült értékelés a portfólió részét képezi.
- A gyakorlatra vonatkozó konkrét határidőket minden félév elején a Tanárképzési Központ teszi közzé.
- A gyakorlat végeztével a Tanárképzési Központban csak a gyakorlatról készült értékelőlapot kell leadni.
A gyakorlathoz kapcsolódó határidők a 2021/22-es tanév I. félévében:
- B típusú gyakorlat időtartama: 2021. szeptember 13. – november 12.
- Munkanapló és zárótanítási óraterv feltöltésének határideje az e-learning felületre: 2021. november 12.
- Jegyzőkönyv és értékelőlap feltöltésének határideje az e-learning felületre: 2021. november 19.
A gyakorlathoz kapcsolódó dokumentumok
Legutóbbi frissítés:
2022. 08. 05. 11:10